Kolorowe domki na plaży w Cape Town, na tle panoramy miasta oraz gór

Kapsztad (RPA)

Kapsztad, albo Cape Town – The Mother City, był pierwszym miastem założonym przez Holendrów po ich pojawieniu się w 1652 roku. Obecnie to niemal 4 miliony ludzi z ponad trzydziestu różnych narodów. Czuć tu ogromną, pulsującę energią mieszankę kultur niemal na każdym rogu ulicy. Odwiedź przepiękną dzielnicę Bo-Kaap, gdzie osiedlono imigrantów z Indonezji, pospaceruj historycznymi ulicami centrum, zrób zakupy w Mecce dla turystów – starym porcie Victoria & Alfred Waterfront, zjedz obiad w jednej z restauracji na Sea Point i zakończ dzień wjazdem na Górę Stołową – jeden z siedmiu cudów natury naszej planety. Zachód słońca widziany z jej szczytów od lat uznawany jest za jedno z najbardziej romantycznych przeżyć.
Dwie zebry stoją obok siebie patrząc w lewo, w tle stoi antylopa Eland

Safari i zwierzęta

Wszyscy słyszeli o Parku Krugera w RPA, który jest najstarszym dużym parkiem w Afryce, ale jeśli wolicie bardziej relaksujące safari poza strefą malarii, mamy sporo opcji. Proponujemy wyprawę do jednego z ekskluzywnych parków safari Kraju Przylądkowego lub do Narodowego Parku Słoni Addo, gdzie żyje najwięcej słoni na kilometr kwadratowy na południe od równika. Spotkaj te bardzo społeczne zwierzęta, od których czuć niemal ludzkie uczucia, a obok nich stań oko w oko z zebrami, gazelami, antylopami, lwami, bawołami, nosorożcami, szakalami i hienami.
Są też inne parki jak Etosha w Namibii, Chobe w Botswanie, Pilanesberg, Hluhluwe w RPA i wiele innych.
Popłyń jachtem na spotkanie z wielorybami lub zanurkuj w klatkach z rekinami w Alei Rekinów dokąd przyjechali tacy znani ludzie jak Pratt Pit, Książe Harry czy książę William.
Biały, duży ptak z rozłożonymi skrzydłami, stojący w powietrzu

Delta Okawango (Botswana)

Większość ludzi pamięta z lekcji geografii, że rzeki wpływając do morza czasami tworzą wielką deltę, gdzie jedno koryto rozdziela się na wiele mniejszych odnóg, aby skończyć swój bieg w wodach na przykład oceanu Indyjskiego, jak w przypadku delty Gangesu. Tutaj rzeka Okawango jakby uparła się i zamiast płynąć na zachód do Atlantyku ciągnie swój nurt w głąb kontynentu, aby zakończyć swój bieg tworząc typową deltę, ale na samym środku pustyni, dając jej swą wodą życie. Spotkaj dziesiątki gatunków afrykańskich zwierząt, które przystosowały się do życia na krawędzi wody i lądu, od lwów i drapieżników, po antylopy i żyrafy, a wszystko otoczone jest magią żaru afrykańskiego słońca. W okolicy jest wspaniały park Chobe, gdzie można przeżyć safari już na bardziej suchym lądzie.
Winnice na wzgórzu w RPA, widok z daleka

Winnice (RPA)

Pierwsza winnica (Groot Constantia) powstała w 1685 roku i po osiedleniu się francuskich Hugenotów w 1688 roku, jakość wina szybko osiągnęła światowy poziom. Podczas swej banicji na Wyspie Św. Heleny, Napoleon Bonaparte zamawiał wino tylko z okolic Kapsztadu ze względu na swoją jakość i smak. W samej najbliższej okolicy miasta znajdują się trzy regiony winne z ponad trzystoma klimatycznymi winnicami, niektórymi produkującymi wino bez przerwy od końca XVII wieku. Wina z RPA są od lat numerem jeden w Szwecji i drugimi najbardziej popularnymi winami w Wielkiej Brytanii. Na degustację składa się zazwyczaj pięć rodzajów win, które czasami podaje się z serem, salami lub czekoladą. Degustacja zawsze jest wliczona w cenę wycieczki, co jest ewenementem w RPA.
Mężczyzna z deską surfingową stoi na plaży przy brzegu oceanu, na którym są duże fale

Plaże i Przylądek Dobrej Nadziei (RPA)

Rok temu, magazyn National Geographic uznał Clifton za drugą najpiękniejszą plażę na świecie. Najwidoczniej, przedstawiciele pisma nie podróżowali zbyt wiele po okolicy miasta. Szeroka plaża w Noordhoek, wydmy w Llandudno, czy jedyna plaża na świecie, gdzie można pływać z pingwinami – Boulders w Simon’s Town są powszechnie uznawane za ładniejsze. A pomiędzy plażami są drogi tak spektakularnie wycięte w skałach i z tak zapierającymi dech w piersiach widokami, że pokonywanie ich jest atrakcją samą w sobie. Odwiedź Chapman’s Peak Drive, drogę tak przepiękną, że nawet ograniczenie prędkości do 40 km/h wydaje się tam przesadą. Zajrzyj na farmę strusi i Przylądek Dobrej Nadziei ze stadami pawianów i rzadkich zebr górskich, gdzie przy odrobinie szczęścia zobaczysz na horyzoncie cień „Latającego Holendra”.
Szybujący ptak leci nad wodospadem

Tsitsikamma i Trasa Ogrodów Edenu
(Garden Route w RPA)

Wyobraź sobie norweskie fiordy pokryte dżunglą, na których ktoś podkręcił termostat do poziomu „tropik” i zasypał okolice afrykańską zwierzyną. Nic prostego, prawda? A jednak. Garden Route ze swoją perełką, rajskim Parkiem Narodowym Tsitsikamma jest tym, a nawet więcej. Odwiedź Wilderness z jeziorami i kosmiczną, niemal pustą plażą, zrób zakupy w Knysnie – afrykańskiej Wenecji z przepięknym dzikim lasem i parkiem słoni obok. Nasyć duszę widokami nie z tej planety w The Heads – gdzie fale oceanu z rykiem rozbijają się o wysokie skały. Wyskocz z najwyższego mostu bungie na świecie (216 metrów), spłyń na tratwie po dzikich rzekach Storms River, a potem odpocznij na pustych plażach w Plettenberg, gdzie w sezonie zaśpiewają ci wieloryby, bo tam przypływają, aby urodzić swoje młode. Tutaj nie ma parawanów i wojen ręcznikowych. Tutaj jest spokój i relaks, o jakim nawet nie marzyłeś. Zawitaj do jaskiń Cango – jednego z największych kompleksów jaskiń na ziemi i odwiedź jedną z farm strusi w Oudtshoorn, gdzie potomkowie polskich Żydów z Chełma dorobili się fortuny na gorączce piór strusich, które chciała mieć w swych kapeluszach każda szanująca się dziewiętnastowieczna dama w Europie. Jeśli ważysz mniej niż 75 kg, możesz nawet dosiąść strusia.
Niebieskie kamienie zaokrąglone przez wodę leża na plaży, ujęcie z bliska

Jaskinie Cango (RPA)

Jeden z pięciu najbardziej spektakularnych kompleksów jaskiń jaki kiedykolwiek odkryto na tej planecie, w którym nadal odkrywa się nowe korytarze. Wyprawa typu ‘adventure’ dla ludzi o mocnych nerwach i gumowych kościach. Jest to najcieplejsza duża jaskinia na świecie.
Skała w oceanie na Przylądku Igielnym

Aghulas- Przylądek Igielny (RPA)

Aghulas to miejsce, gdzie łączą się dwa oceany- tzw. „cypel Afryki”, czyli najbardziej wysunięte miejsce na południe, w jakim prawdopodobnie kiedykolwiek w życiu będziesz. Chcesz zobaczyć, czym różni się ciepły Ocean Indyjski od Atlantyku? Tutaj widać to jak na dłoni.
Spód łapy słonia z bliska

Park Krugera i Park Słoni Addo (RPA)

Oferujemy kilka wspaniałych parków narodowych z najstarszym parkiem na kontynencie, Parkiem Krugera, który jest wielkości województwa dolnośląskiego. Jeśli wolisz ominąć właściwie jedyną strefę malarii w kraju, proponujemy drugi największy park w kraju Park Addo – przepiękny rezerwat oddalony o 810 km od Kapsztadu, gdzie można spotkać się oko w oko z cudem natury, jakimi są dzikie afrykańskie słonie, a także lwy, lamparty, gazele, szakale, zebry, bawoły, guźce, hieny, sępy, strusie, kilka gatunków antylop, czarne nosorożce i setki innych gatunków ptaków.
Szybujący ptak leci nad wodospadem

Wodospady Wiktorii (Zambia i Zimbabwe)

Rzeka Zambezi, tradycyjnie definiująca granicę pomiędzy flirtującą z ideami europejskimi południową częścią kontynentu, a „prawdziwą Afryką”, która niby ma się rozpościerać na północ od niej, wpada w olbrzymie zygzakowate pęknięcie tektoniczne znajdujące się pośrodku dość równego terenu Zambii i Zimbabwe, tworząc prawdziwy cud natury – najszerszy wodospad świata, Wodospad Wiktorii. Klasyczne hotele po obydwu stronach granicy oferują posmak dawnej atmosfery kolonialnej. Zapytaj nas jak szeroki jest wodospad i kiedy jest w nim woda. Okolice oferują romantyczne rejsy po rzece Zambezi, safari w pobliskich parkach narodowych, piesze safari na spotkanie nosorożców. Odwiedź wyspę Livingstone, żeby napić się tradycyjnej angielskiej herbaty. Pojedź do Devils Pool i Angels Pool, gdzie znajdziesz się milimetry od ponad stumetrowego klifu – krawędzi wodospadu. Tam możesz też zobaczyć to wszystko z wysokości helikoptera.
Afrykański drapieżnik futerkowy siedzi na rdzawych skałach w pełnym słońcu

Namibia

Zobacz na własne oczy piaski Wielkiego Namibu. Zawitaj do stolicy kraju Windhoek i przejdź się po ulicy Hermana Goeringa. Odwiedź Straszące Miasteczko Kolmanskop, miejscowość zasypaną piaskami pustyni i wielkie czerwone wydmy – unikat na skalę światową. Wycieczki w wersjach podstawowych przygotowujemy co najmniej 10 miesięcy przed datą. Wycieczki – adventure. Proszę pamiętać, że czasami są wielodniowe okresy bez możliwości brania prysznica.

Wakacje z dreszczykiem – oferta specjalna

dwóch nurków ze sprzętem

Rekiny

Południe kraju słynie w świecie z dość niecodziennej atrakcji: nurkowania w klatkach z rekinami. I nie mówimy tutaj o rekinach tygrysich czy młotach, ale o największych rekinach drapieżnikach, niefortunnie nazywanych w USA ludożercami, czyli żarłaczach białych. Sprawdź czym jest „Aleja Rekinów” i dlaczego celebryci z całego świata przylatują do RPA, aby stawić czoła swojemu strachowi. Brad Pitt, Książęta Harry i William to tylko jedni z nich.
Obok, w miasteczku Hermanus, w sezonie od sierpnia do listopada można też spotkać wieloryby, które przybywają wtedy na cieplejsze dla nich wody południa Afryki.
Winnice między rdzawymi pasmami górskimi

Najwyższe bungee jumping na świecie! Tyrolki i inne

W okolicy Parku Narodowego Tsitsikamma na rzece Bloukraans istnieje najwyższy, jednoprzęsłowy betonowy most w RPA, z którego od lat skaczą amatorzy bungie. Jest to najwyższy komercyjny most bungie na świecie, a jego 216 metrów robi ogromne wrażenie. Robią też wrażenie środki bezpieczeństwa i zabezpieczenia dla skaczących, jak i sama liczba śmiałków przybywających tutaj z całego świata. W sezonie bez rezerwacji można czekać na swój skok nawet do 48 godzin. Cena to około $100 na osobę z możliwością kupienia pamiątkowego DVD z własnego skoku. RPA znane jest też z kilku spektakularnych „tyrolek” – zjazdów na linach rozciągniętych albo pomiędzy wielkimi drzewami, albo nad urwistymi klifami lub pomiędzy szczytami górskimi. Jest też paragliding, skydiving, spływy tratwami po rwących strumieniach, kajaki morskie, blackwater tubing i wiele innych atrakcji dla miłośników wakacji z adrenaliną. Wystarczy zapytać i opowiedzieć co Was interesuje – my zajmiemy się resztą.
Dwa tygrysy stykają się nosami, jeden tygrys stoi, drugi tygrys leży obok krzaków

Lwy i inne drapieżniki

W okolicach Kapsztadu jest kilka małych parków, gdzie trzymane są lwy albinosy, lamparty i gepardy- najszybsze zwierzęta lądowe osiągające w biegu prędkości powyżej 120km/h. Warto też odwiedzić jeden z kilku parków safari, jak zrobiła to ostatnio Paris Hilton z chłopakiem w parku Aquila czy George Clooney i Angelina Jolie w ekskluzywnym Parku Shamwari. Odwiedź farmę krokodyli, gdzie staniesz oko w oko z tymi krwiożerczymi potworami.
Helikoptery lądują na terenie pola golfowego

Golf

Południe Afryki oferuje niesamowitą ilość atrakcji dla kochających golfa. RPA to pola golfowe zaprojektowane przez tak znane gwiazdy golfa jak Gary Player czy Jack Nicklaus. Sun City, Arabella, Royal Blackheath czy Pearl Valley są znane z zawodów ściągających najlepszych specjalistów golfa na świecie. Oferujemy wakacje z golfem w jednym z najpiękniejszych krajów świata. A dlaczego nie połączyć tego z kolacją w jednych z najlepszych restauracji i winnic na kontynecie afrykańskim w okolicach Franschhoek Valley?